Pediatric Dentistry

Manyetikli 28 lik takım  total protez dişler

Manyetikli takım dişler 2013 yılında dişsiz hastalarımızın total protez kullanımı esnasında yaşadığı zorlukları gözlemlememiz sonucu bir fikir olarak doğdu.  
 Hayalini kurduğumuz  projemizi  hayata geçirmek için  Ar-Ge çalışmalarımız başladı. 5 senelik zaman dilimi içinde, iki laboratuvar ve iki klinik bünyesinde çalışmalarımızı sürdürdük.  
Patent çalışmalarımızıda unutmadık ve patentimizi aldık ve buluşumuzu koruma altına aldık.  
Bio uyumluluk testleride üniversitede yapıldı ve olumlu sonuç aldık.  
Protez uzmanları tarafından çok beğenildi uygulamalarda güzel ve başarılı sonuçlar aldık.                                     

ERC DENT magnetik diş protez

Hastalarımızın dişlerinin tamamı çekilip dişsiz kaldıysa bu tür hastalara total protez yapılır. 
Hastamızda şeker hastalığı kemik erimesi veya yaşlılığından dolayı risk varsa bu tür hastalara implant ve cerrahi müdahale sakıncalıdır.By tür hastalara en risksiz şekli olan total protez yapılır. 
Çene kemik yapısı zayıf hastalara uygulanan piyasalardaki mevcut  kılasik  total protezler Dişleri her zaman sorun oluşturmuştur.Hastalar kullanım konfor ve rahatlığını bulamamışlardır.  
Piyasalardaki mevcut klasik Dişler takıldığında hastalar Öksürdüğü, hapşırdığı ve lokmaları çiğnemeye başladığı zaman dişleri ağzında zapdedemez ve takım protezler ağızdan fırlar. dişlerde takırdama sesleri çıkar Hasta kendini ve karşı tarafı rahatsız eder. 
Mıknastıslı protez bu sıkıntıyı çözer ve hastamız rahat bir şekilde lokmalarını çiğnetir ağızdan fırlamaz ve takırtı sesleri çıkarmaz  
Mıknatızın itici N-N veya S-S kutuplarından yararlanarak diş etlerine doğru basınç uygulayarak tutuculuk sağlar ve total protezlerin ağızdan düşmesini engeller.

Manyetikli total protezler dişler kimlere uygundur.

1. Cerrahi işlemlerin yapılamadığı, Şeker hastalarına, yüksek tansiyonu olanlara.  
2. Cerrahi işlemlerin yapılamadığı,  Kalp ve damar hastalarına  
3. İmplant yapılamayacak kadar kemikleri zayıf olanlara  
4. Ameliyattan korkanlara  
5. Protez kullanmakta acele edenler zaman bakımından fazla tahammülsüz olanlara.  
6. İmplant  taktırmak istemeyenlere  
7. implant taktırmak istese de   sağlığı el vermeyenlere  
8.  Yüksek  çıkan  maliyetler  nedeniyle  implant ve  cerrahi işlemlere sıcak bakmayanlara farklı altarnatif olan manyetikli 28 lik takım dişlerle yapılan  protezlere   yönelmeler olacaktır.   
9. Yüksek risk taşıyan çok yaşlı kimselere de rahatlıkla manyetikli 28 lik takım dişlerle protezler uygulanabilmektedir. 

MAGNETİKLERİN KULLANIM ALANLARI  VE FAYDALARI

1. Yüksek hassasiyete sahip SQUID’ler, “Magnetokardiyolografi (MCG)” kalp ve damar görüntüleme sistemlerinin de temelini oluşturmaktadır. MCG sistemleri kalp kaslarını yönlendiren kardiyak elektrik akımlarının net akısını her hangi bir operasyona gerek kalmadan, hastaya dokunmadan veya hastayı rahatsız edebilecek her hangi bir cihaz bağlamadan ve doğrudan hastanın üzerinde belirli bir yükseklikte tutarak %100 hassasiyetle problemi/bölgesini algılayabilmektedir. Yurt dışında önemli ve büyük sağlık merkezlerinde bilim insanları tarafından kullanılmaya başlanmış olup sürekli gelişme içerisindedir.
Genel olarak kalp krizlerine sebep olabilecek sorunların tespitinde özellikle “kardiyak ischemia” ve “kroner arter” hastalıklarının çok büyük bir doğrulukla belirlenmesinde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yakın bir gelecekte veri tabanı problemleri ve veri aktarım problemleri geliştirildiği takdirde sadece büyük merkezlerde değil aynı zamanda küçük sağlık merkezlerinde hatta kalp hastalarının bulunduğu evlerde bile bu cihazla hastaların izlenmesi mümkün olabilecektir.
Klasik EKG sistemleri ile kıyaslandığında MCG sistemleri karşılaştırılmayacak boyutlarda avantajlara sahiptir. Bunların başında yukarıda da bahsedildiği gibi hastaya bağlantı yapılmadan inceleme, kardiyolojik rehabilitasyon sırasında radyasyonsuz ve risksiz tedavi imkanı, tansiyonun en doğru şekilde ölçülmesi, hastaya her hangi bir bağlantı yapmadan sürekli takip edilebilmesi ve ilaçlı tedavide de hastanın verdiği tepkinin anlık belirlenmesi gibi özellikleri ile eşsiz bir sistemdir. Özellikle ABD ve batı Avrupa da gelecek yıllar içerisinde sağlık sigortası almak isteyen kişiler eğer MCG sisteminden alınmış detaylı sonuçlarına sahip olurlarsa daha kolay ve ucuza sigorta yaptırabilecekleri açıklanmıştı.
Manyetikli takama kulak
manyetikli takma burun
manyetikli takama kafa tası
manyetikli tansiyon dengeleyen takılar 
Manyetikli diz ve sırt ağrısı kesen bantlar
manyetikli implatlar
Manyetikli takma dişiler