Pediatric Dentistry

Services
Ücretsiz
Danışma

Porselen Kaplama Nedir? Nasıl Yapılır?

Porselen diş kaplama yöntemi, adından da anlaşıldığı gibi, diş üzerine porselen malzemelerden üretilen kaplamaların uygulanmasına denmektedir. İnsanların diş rengi ve biçimine uygun olarak yapılan bu kişiye özel porselen dişler, çok yüksek kaliteye sahip malzemelerden üretilmektedir.

Porselen kaplama uygulaması ise şu şekilde yapılmaktadır:

Öncelikle uygulama yapılacak dişlerin üzeri özel aletle silinerek temizlenmektedir

Daha sonra yapılacak porselen kaplamanın oturabilmesi için diş üzerinde gerekli inceltme yapılmaktadır. Bu inceltme işlemi genellikle 0,5 mm ile 0,7 mm arasında değişmektedir

Diş inceltme işleminden sonra ise kalıp alma işlemi gelmektedir. Bu işlem klasik yöntemlerle kalıp alma veya üç boyutlu görüntüleme teknolojisi ile yapılmaktadır.

Porselen kaplamalar diş hekimine geldikten sonra, diş hekimi hastanın ağzına kaplamaları yerleştirerek prova yapmaktadır. Provalarda problem oluşur ve bu problem diş hekimi tarafından giderilemez ise tekrar laboratuvara gönderilerek düzeltilmektedir. Provada problem çıkmaması ve diş hekiminin ufak düzeltmemeleri durumunda ise, parlatma işlemi için tekrar laboratuvara gitmektedir.

Alınan kalıp ve görüntüler, istenen ölçülerle birlikte laboratuvarlara gönderilmekte ve porselen kaplamanın üretim safhası başlamaktadır. Bu süre de genellikle iki hafta civarında sürmektedir.

Porselen kaplama gelene kadar, kesilen dişlerin rahat kullanılması ve dişlerin zarar görmemesi için geçici kaplamalar yapılmaktadır

Laboratuvardan son hali ile parlatılmış olarak gelen porselen kaplamalar, özel bir yapıştırıcı ile dişlere geçirilerek yapıştırılmakta ve işlem tamamlanmaktadır.

Porselen Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanır?

Porselen kaplamanın uygulanacağı durumların bazıları şunlardır:

  1. Çapraşık dişlerde (hafif ve orta dereceli çapraşıklarda)
  2. Eksik diş olduğu durumlarda
  3. Normal dolgularla halledilemeyen çürük çeşitlerinde
  4. Belirgin diş kırklarında
  5. Estetik amaçlarla

Bu durumlardan bir veya daha fazla sorunları olan hastalar, porselen kaplama yapılmasına diş hekiminin de incelemesi sonucunda, birlikte karar vermektedirler. Bunların dışında iltihaplanma ve kanal tedavisi ihtiyacı olan hastalarda ise porselen kaplama uygun olmamaktadır.

Nitelikli Doktorlar

Mehmet Emre Eroğlu

Diş Hekimi

Murat Aktekin

Diş Hekimi